Races for St Clair 19

Consolidated Election (04/06/2021) Official Results

For Village President

1 of 1 precincts reporting
10 Ballots Cast (16% of 59 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
JAMES A. VERNIER, II
7
70 %
I
ROBERT WEILMUENSTER
3
30 %

For Village Trustee

1 of 1 precincts reporting
10 Ballots Cast (16% of 59 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
I
MATTHEW WILKE
5
50 %
I
SHAWN BOYER
5
50 %
I
COLLEEN POWERS
5
50 %
I
JAY J. VERNIER
4
40 %
I
RAYMOND J. KELLY
3
30 %
I
JASON L. HOLZUM
2
20 %
I
GREGORY J. PETERSON
1
10 %

For Village President

1 of 1 precincts reporting
2 Ballots Cast (33% of 6 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
MICHAEL W. LEOPOLD
2
100 %

For Village Clerk

1 of 1 precincts reporting
2 Ballots Cast (33% of 6 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
TYLER M. THOMPSON
1
50 %

For Village Treasurer

1 of 1 precincts reporting
2 Ballots Cast (33% of 6 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
JOHN M. WALTER
1
50 %

For Village Trustee

1 of 1 precincts reporting
2 Ballots Cast (33% of 6 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
I
MATTHEW R. LANTER
1
50 %
I
JORDAN PETTIBONE
1
50 %
I
CARY LEWIS, V
1
50 %
I
RICHARD "ROCKY" MC DONALD
0
0 %

For Township Supervisor

1 of 1 precincts reporting
114 Ballots Cast (16% of 695 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
SHELLY TRIBOUT-KORVES
89
78 %
G
DAVE BARNES
20
17 %

For Township Clerk

1 of 1 precincts reporting
114 Ballots Cast (16% of 695 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
G
JANA MOLL
69
60 %

For Township Assessor

1 of 1 precincts reporting
7 Ballots Cast (1% of 695 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
NO CANDIDATE
0
0 %

For Township Highway Commissioner

1 of 1 precincts reporting
114 Ballots Cast (16% of 695 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
BOB TRENTMAN
97
85 %
G
JIM HURSEY
14
12 %

For Township Trustee

1 of 1 precincts reporting
114 Ballots Cast (16% of 695 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
I
ROBERT BUECHLER
85
74 %
I
MIKE GREENFIELD
79
69 %
G
JULIE ZIMMERMAN MILLER
45
39 %
G
MICHAEL J. ISENHART
36
31 %
G
DON WALLACE
24
21 %
G
JOHN VOSLER
21
18 %

For Members Of The Regional Board Of School Trustees

1 of 1 precincts reporting
114 Ballots Cast (16% of 695 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
KEVIN L. ELBE
70
61 %
N
SHANNON RUSSELL (Write-in)
0
0 %

For Members of the Regional Board of School Trustees (To Serve an Unexpired 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
114 Ballots Cast (16% of 695 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
N
LISA M. ATKINS (Write-in)
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
114 Ballots Cast (16% of 687 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
CHRISTINE MITCHELL- ENDSLEY
60
52 %
N
SEAN MC KEE
49
42 %
N
JEREMY BOCHANTIN
43
37 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
0 Ballots Cast (0% of 8 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
NO CANDIDATE
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
0 Ballots Cast (0% of 8 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
AARON M. SNIVELY
0
0 %
N
NETRA D. TAYLOR
0
0 %
N
KEITH M. JOHNSON
0
0 %
N
BYRON GOODRICH
0
0 %
N
MARA HAMILTON
0
0 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
114 Ballots Cast (16% of 695 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
MARK SAUERWEIN
67
58 %
N
MARVIN LAMPKIN
55
48 %
N
BEN WANLESS
54
47 %