County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

Consolidated Election (4/2/2019)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk
    Back
City Of Belleville, Ward 1
For Alderman Ward One
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 483 Ballots Cast (13% of 3,701 Voters)
JOSEPH J. HAZEL    (IND) 221 46%
BRYAN WHITAKER    (IND) 147 30%
LILLIAN SCHNEIDER    (IND) 113 23%
By Township By Precinct  
 
City Of Belleville, Ward 2
For Alderman Ward Two
Vote For (1)
6 of 6 precincts reporting, 347 Ballots Cast (10% of 3,618 Voters)
MICHAEL J. BUETTNER    (IND) 103 30%
CARMEN DUCO    (IND) 131 38%
RANDY RANDOLPH    (IND) 111 32%
By Township By Precinct  
 
City Of Belleville, Ward 3
For Alderman Ward Three
Vote For (1)
8 of 8 precincts reporting, 184 Ballots Cast (5% of 4,028 Voters)
VAN "SCOTT" FERGUSON    (IND) 168 91%
By Township By Precinct  
 
City Of Belleville, Ward 4
For Alderman Ward Four
Vote For (1)
6 of 6 precincts reporting, 227 Ballots Cast (6% of 3,710 Voters)
RAFFI OVIAN    (IND) 188 83%
By Township By Precinct  
 
City Of Belleville, Ward 5
For Alderman Ward Five
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 277 Ballots Cast (7% of 3,969 Voters)
EDWARD A. DINTELMAN    (IND) 244 88%
By Township By Precinct  
 
City Of Belleville, Ward 6
For Alderman Ward Six
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 634 Ballots Cast (16% of 3,902 Voters)
CHRISTOPHER ROTHWEILER    (IND) 313 49%
ANDREW N. GAA    (IND) 310 49%
By Township By Precinct  
 
City Of Belleville, Ward 7
For Alderman Ward Seven
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 236 Ballots Cast (6% of 4,238 Voters)
PHILLIP G. ELMORE    (IND) 204 86%
By Township By Precinct  
 
City Of Belleville, Ward 8
For Alderman Ward Eight
Vote For (1)
7 of 7 precincts reporting, 338 Ballots Cast (8% of 4,045 Voters)
ROGER C. WIGGINTON    (IND) 285 84%
By Township By Precinct  
 
City Of Centreville
For Mayor
Vote For (1)
6 of 6 precincts reporting, 1,360 Ballots Cast (37% of 3,631 Voters)
MARIUS JACKSON    (NCP) 827 61%
REGINALD "RED" REYNOLDS    (IND) 517 38%
MICHAEL W. SCRUGGS    (NP)
(WRITE-IN)
2 0%
By Township By Precinct  
 
City Of Centreville
For City Treasurer
Vote For (1)
6 of 6 precincts reporting, 1,360 Ballots Cast (37% of 3,631 Voters)
ERMA J. MILLARD    (NCP) 1,031 76%
By Township By Precinct  
 
City Of Centreville
For City Clerk
Vote For (1)
6 of 6 precincts reporting, 1,360 Ballots Cast (37% of 3,631 Voters)
DE MARIO M. HELM, SR.    (NCP) 937 69%
J. MADLOCK    (IND) 368 27%
By Township By Precinct  
 
City Of Centreville, Ward 1
For Alderman Ward One
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 278 Ballots Cast (33% of 846 Voters)
ASHLEY HAYNES    (NCP) 222 80%
BILLIE JEAN MILLER    (NP)
(WRITE-IN)
21 8%
By Township By Precinct  
 
City Of Centreville, Ward 2
For Alderman Ward Two
Vote For (1)
2 of 2 precincts reporting, 228 Ballots Cast (31% of 737 Voters)
KERCHAVIAN MC CALL    (NCP) 193 85%
By Township By Precinct  
 
City Of Centreville, Ward 3
For Alderman Ward Three
Vote For (1)
2 of 2 precincts reporting, 469 Ballots Cast (38% of 1,219 Voters)
KENNETH WYNN, SR.    (NCP) 369 79%
By Township By Precinct  
 
City Of Centreville, Ward 4
For Alderman Ward Four
Vote For (1)
3 of 3 precincts reporting, 385 Ballots Cast (46% of 829 Voters)
WILLIE "CORNELL" LOTT    (NCP) 269 70%
By Township By Precinct  
 
City Of Collinsville
For Mayor
Vote For (1)
3 of 3 precincts reporting, 247 Ballots Cast (11% of 2,251 Voters)
JOHN MILLER    (NP) 169 68%
NANCY MOSS    (NP) 73 30%
By Township By Precinct  
 
City Of Collinsville
For City Councilman
Vote For (2)
3 of 3 precincts reporting, 247 Ballots Cast (11% of 2,251 Voters)
ANTHONY J. HAUSMANN    (NP) 130 53%
MYLES C. NELSON    (NP) 67 27%
MATTHEW T. SEBASTIAN    (NP) 65 26%
RICHARD J. "JEFF" STEHMAN    (NP) 155 63%
By Township By Precinct  
 
City Of Columbia, Ward 2
For Alderman Ward Two
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 24 Ballots Cast (28% of 85 Voters)
KEVIN MARTENS    (IND) 11 46%
HAROLD R. MC CARTY, JR.    (IND) 11 46%
By Township By Precinct  
 
City Of Columbia, Ward 3
For Alderman Ward Three
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 10 Ballots Cast (29% of 35 Voters)
JEFFREY D. HUCH    (IND) 9 90%
By Township By Precinct  
 
City Of Fairview Heights
For Mayor
Vote For (1)
22 of 22 precincts reporting, 1,114 Ballots Cast (8% of 13,478 Voters)
MARK T. KUPSKY    (IND) 1,012 91%
By Township By Precinct  
 
City Of Fairview Heights
For City Clerk
Vote For (1)
22 of 22 precincts reporting, 1,114 Ballots Cast (8% of 13,478 Voters)
KAREN J. KAUFHOLD    (IND) 943 85%
By Township By Precinct  
 
City Of Fairview Heights, Ward 1
For Alderman Ward One
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 273 Ballots Cast (10% of 2,694 Voters)
FRANK MENN    (IND) 233 85%
By Township By Precinct  
 
City Of Fairview Heights, Ward 2
For Alderman Ward Two
Vote For (1)
6 of 6 precincts reporting, 325 Ballots Cast (15% of 2,147 Voters)
ROGER D. LOWRY    (IND) 158 49%
ANTHONY J. LE FLORE    (IND) 161 50%
By Township By Precinct  
 
City Of Fairview Heights, Ward 3
For Alderman Ward Three
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 120 Ballots Cast (5% of 2,441 Voters)
BRENDA WAGNER    (IND) 103 86%
By Township By Precinct  
 
City Of Fairview Heights, Ward 4
For Alderman Ward Four
Vote For (1)
9 of 9 precincts reporting, 218 Ballots Cast (6% of 3,557 Voters)
HARRY ZIMMERMAN    (IND) 194 89%
By Township By Precinct  
 
City Of Fairview Heights, Ward 5
For Alderman Ward Five
Vote For (1)
7 of 7 precincts reporting, 178 Ballots Cast (7% of 2,639 Voters)
BILL POLETTI    (IND) 162 91%
By Township By Precinct  
 
City Of Lebanon, Ward 1
For Alderman Ward One
Vote For (1)
2 of 2 precincts reporting, 93 Ballots Cast (11% of 824 Voters)
CHARLES WITTY    (IND) 78 84%
By Township By Precinct  
 
City Of Lebanon, Ward 2
For Alderman Ward Two
Vote For (1)
2 of 2 precincts reporting, 86 Ballots Cast (14% of 610 Voters)
TEDDY EDGAR SELLS, JR.    (IND) 35 41%
LANDALL MACK    (IND) 46 53%
ROBERT LEE    (IND) 4 5%
By Township By Precinct  
 
City Of Lebanon, Ward 3
For Alderman Ward Three
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 129 Ballots Cast (17% of 738 Voters)
BRUCE BARTHOLOMEW    (IND) 19 15%
JESSICA ZURLIENE    (IND) 110 85%
By Township By Precinct  
 
City Of Lebanon, Ward 4
For Alderman Ward Four
Vote For (1)
2 of 2 precincts reporting, 128 Ballots Cast (23% of 549 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
GEORGE J. FERO    (NP)
(WRITE-IN)
30 23%
By Township By Precinct  
 
City of Madison, Ward 3
For Alderman Ward Three
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 0 Voters)
WANDA CARSON    (IND) 0 0%
STEVEN S. HAMPSEY    (IND) 0 0%
By Township By Precinct  
 
City Of Mascoutah
For City Councilman
Vote For (2)
4 of 4 precincts reporting, 747 Ballots Cast (13% of 5,890 Voters)
JOHN    (NP)
(JACK) WEYANT
387 52%
DANNY SCHREMPP    (NP) 263 35%
WALTER    (NP)
(WALLY) BATTAS
432 58%
CHARLES JEFFERSON    (NP) 273 37%
By Township By Precinct  
 
City Of O''Fallon, Ward 1
For Alderman Ward One
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 249 Ballots Cast (8% of 3,123 Voters)
DENNIS MUYLEART    (IND) 196 79%
By Township By Precinct  
 
City Of O''Fallon, Ward 2
For Alderman Ward Two
Vote For (1)
3 of 3 precincts reporting, 550 Ballots Cast (18% of 3,001 Voters)
JESSICA LOTZ    (IND) 333 61%
ROBERT W. KUEKER    (IND) 203 37%
By Township By Precinct  
 
City Of O''Fallon, Ward 3
For Alderman Ward Three
Vote For (1)
7 of 7 precincts reporting, 284 Ballots Cast (10% of 2,955 Voters)
KEVIN HAGARTY    (IND) 249 88%
By Township By Precinct  
 
City Of O''Fallon, Ward 4
For Alderman Ward Four
Vote For (1)
8 of 8 precincts reporting, 446 Ballots Cast (14% of 3,149 Voters)
TODD R. ROACH    (IND) 249 56%
MARY LYNAM-MILLER    (IND) 165 37%
SARAH ATTERBERRY    (IND) 26 6%
By Township By Precinct  
 
City Of O''Fallon, Ward 5
For Alderman Ward Five
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 143 Ballots Cast (4% of 3,258 Voters)
GWENDOLYN RANDOLPH    (IND) 71 50%
CHRIS HURSEY    (IND) 64 45%
By Township By Precinct  
 
City Of O''Fallon, Ward 5
For Alderman Ward Five (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 143 Ballots Cast (4% of 3,258 Voters)
CHRISTOPHER M. MONROE    (IND) 105 73%
By Township By Precinct  
 
City Of O''Fallon, Ward 6
For Alderman Ward Six
Vote For (1)
3 of 3 precincts reporting, 273 Ballots Cast (8% of 3,368 Voters)
THOMAS VORCE    (IND) 199 73%
CHRISTOPHER "CASEY" SCHARVEN    (IND) 56 21%
By Township By Precinct  
 
City Of O''Fallon, Ward 7
For Alderman Ward Seven
Vote For (1)
5 of 5 precincts reporting, 487 Ballots Cast (12% of 4,046 Voters)
NATHAN L. PARCHMAN    (IND) 254 52%
BRIAN GIBSON    (IND) 213 44%
By Township By Precinct  
 
Village Of Alorton
For Village Trustee
Vote For (3)
3 of 3 precincts reporting, 251 Ballots Cast (17% of 1,494 Voters)
FERLANDAS SMITH    (IND) 162 65%
GWEN MC CALLUM    (IND) 99 39%
DEVIONE KIDD    (IND) 85 34%
By Township By Precinct  
 
Village Of Brooklyn
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (12% of 477 Voters)
LILLIE B. FINLEY    (IND) 34 61%
LESLIE B. MELTON    (IND) 39 70%
By Township By Precinct  
 
Village Of Cahokia
For Village President
Vote For (1)
13 of 13 precincts reporting, 1,991 Ballots Cast (21% of 9,293 Voters)
CURTIS L. MC CALL    (MGG) 1,347 68%
DONNA AYRES    (IND) 331 17%
JERRY NICHOLS    (NP)
(WRITE-IN)
258 13%
By Township By Precinct  
 
Village Of Cahokia
For Village Clerk
Vote For (1)
13 of 13 precincts reporting, 1,991 Ballots Cast (21% of 9,293 Voters)
RICHARD RAY DUNCAN    (MGG) 1,378 69%
ELDA M. MARTIN    (IND) 526 26%
By Township By Precinct  
 
Village Of Cahokia, District 1
For Village Trustee
Vote For (1)
4 of 4 precincts reporting, 366 Ballots Cast (22% of 1,642 Voters)
AUDRA J. BAKER    (MGG) 283 77%
TRENISE F. HILL    (NP)
(WRITE-IN)
30 8%
By Township By Precinct  
 
Village Of Cahokia, District 2
For Village Trustee
Vote For (1)
4 of 4 precincts reporting, 401 Ballots Cast (21% of 1,881 Voters)
GLORIA L. WARE    (MGG) 290 72%
By Township By Precinct  
 
Village Of Cahokia, District 5
For Village Trustee
Vote For (1)
3 of 3 precincts reporting, 372 Ballots Cast (24% of 1,562 Voters)
JEFFERY KENT RADFORD, SR.    (MGG) 295 79%
ELMER JENNINGS    (NP)
(WRITE-IN)
6 2%
By Township By Precinct  
 
Village Of Caseyville
For Village Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
10 of 10 precincts reporting, 358 Ballots Cast (12% of 2,878 Voters)
ANTHONY J. ALVAREZ, SR.    (IND) 234 65%
By Township By Precinct  
 
Village Of Caseyville
For Village Trustee
Vote For (3)
10 of 10 precincts reporting, 358 Ballots Cast (12% of 2,878 Voters)
JOHN BUCKLEY    (IND) 207 58%
GARY L. WASSER    (IND) 250 70%
RON SANFTLEBEN    (IND) 250 70%
PAUL DURR    (IND) 166 46%
By Township By Precinct  
 
Village Of Dupo
For Village Trustee
Vote For (3)
6 of 6 precincts reporting, 302 Ballots Cast (10% of 2,927 Voters)
JOE BASINSKI    (NEP) 183 61%
KEN PHILLIPS    (NEP) 206 68%
KERRY FOSTER    (NEP) 199 66%
CHARLES CARNER    (IND) 138 46%
By Township By Precinct  
 
Village Of East Carondelet
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (11% of 345 Voters)
BRUCE M. GILL    (FPP) 29 74%
HERBERT C. GILLESPIE    (FPP) 29 74%
BRYAN K. REDDICK    (FPP) 31 79%
By Township By Precinct  
 
Village Of Fairmont City
For Village Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
2 of 2 precincts reporting, 234 Ballots Cast (21% of 1,107 Voters)
MICHAEL SUAREZ    (CFP) 221 94%
By Township By Precinct  
 
Village Of Fairmont City
For Village Trustee
Vote For (3)
2 of 2 precincts reporting, 234 Ballots Cast (21% of 1,107 Voters)
GUADALUPE HERNANDEZ    (CFP) 192 82%
RAUL MUNOZ    (CFP) 209 89%
ROBERT BELBA    (CFP) 203 87%
By Township By Precinct  
 
Village Of Fayetteville
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 26 Ballots Cast (11% of 237 Voters)
ALMA M. FUNK    (IND) 19 73%
ROBERT MIDDENDORF    (IND) 8 31%
JOHN LINDER    (IND) 15 58%
By Township By Precinct  
 
Village Of Freeburg
For Village Trustee
Vote For (3)
6 of 6 precincts reporting, 203 Ballots Cast (6% of 3,332 Voters)
JAMES "MIKE" BLAIES    (IND) 135 67%
LISA MEEHLING    (IND) 124 61%
RAMON MATCHETT, JR.    (IND) 149 73%
By Township By Precinct  
 
Village Of Freeburg
For Village Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
6 of 6 precincts reporting, 203 Ballots Cast (6% of 3,332 Voters)
MICHAEL G. HEAP    (IND) 171 84%
By Township By Precinct  
 
Village Of Hecker
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 0 Voters)
DEANNA LOUVEAU    (NP) 0 0%
DOUGLAS VAN BUREN    (NP) 0 0%
RICHARD W. HAPPEL    (NP) 0 0%
TRISHA MADDOX    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Village Of Lenzburg
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 35 Ballots Cast (11% of 320 Voters)
STEVEN R. LARSON, SR.    (IND) 14 40%
WILLIAM D. DAVIS    (IND) 20 57%
STEVEN L. SCHOTT    (IND) 21 60%
By Township By Precinct  
 
Village Of Lenzburg
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 1 Ballots Cast (0% of 320 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Village Of Marissa
For Village President (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
2 of 2 precincts reporting, 379 Ballots Cast (30% of 1,258 Voters)
CHAD EASTON    (IND) 335 88%
RODNEY REDNOUR    (IND) 35 9%
By Township By Precinct  
 
Village Of Marissa
For Village Trustee
Vote For (3)
2 of 2 precincts reporting, 379 Ballots Cast (30% of 1,258 Voters)
LAURA A. MC MAHON    (IND) 221 58%
CHRISTOPHER "CHRIS" M. KLINGEMAN    (IND) 223 59%
PAUL W. SINN    (IND) 187 49%
ROY DEAN DICKEY    (IND) 203 54%
By Township By Precinct  
 
Village Of Millstadt
For Village Trustee
Vote For (3)
4 of 4 precincts reporting, 430 Ballots Cast (14% of 3,101 Voters)
MICHAEL CAPELL    (IND) 269 63%
RAYMOND F. FAMULA    (IND) 288 67%
RANDALL W. BURK    (IND) 273 63%
By Township By Precinct  
 
Village Of Millstadt
For Library Trustee
Vote For (2)
4 of 4 precincts reporting, 430 Ballots Cast (14% of 3,101 Voters)
TRACI JUHAS    (NP) 280 65%
NORM SANDERS    (NP) 272 63%
By Township By Precinct  
 
Village Of New Athens
For Village Trustee
Vote For (3)
2 of 2 precincts reporting, 201 Ballots Cast (14% of 1,403 Voters)
RONALD K. HAMPTON, JR.    (IND) 123 61%
DONALD R. HALL    (IND) 105 52%
TERRY HAMON    (IND) 127 63%
WILLIAM L. WILSON    (IND) 130 65%
By Township By Precinct  
 
Village Of New Baden
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (1% of 165 Voters)
TAYLOR ZURLIENE    (IND) 1 50%
JORDAN PETTIBONE    (IND) 2 100%
NICOLE PEDERSON    (IND) 1 50%
By Township By Precinct  
 
Village Of New Baden
For Village Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (1% of 165 Voters)
SARAH MOYER    (IND) 1 50%
TOM KUHN    (IND) 1 50%
By Township By Precinct  
 
Village Of New Baden
For Library Trustee (Full 6-Year Term)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (1% of 165 Voters)
DIANE HOERCHLER    (IND) 1 50%
VINCENT A. HAUN    (IND) 2 100%
By Township By Precinct  
 
Village Of New Baden
For Library Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 165 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Village Of New Baden
For Library Trustee (Unexpired 4-Year Term)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (1% of 165 Voters)
SANDY BILLHARTZ    (IND) 2 100%
By Township By Precinct  
 
Village Of St. Libory
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 55 Ballots Cast (12% of 467 Voters)
JUDITH TRENTMAN WILSON    (IND) 38 69%
By Township By Precinct  
 
Village Of St. Libory
For Village Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 55 Ballots Cast (12% of 467 Voters)
JASON LAUTZ    (IND) 36 65%
GERARD P. SPRATT    (IND) 30 55%
By Township By Precinct  
 
Village Of Sauget
For Village Trustee
Vote For (3)
2 of 2 precincts reporting, 26 Ballots Cast (24% of 107 Voters)
RHONDA L. NICHOLSON    (VA) 20 77%
MICHAEL E. WORS    (VA) 18 69%
YVONNE E. MC DANIEL    (VA) 24 92%
By Township By Precinct  
 
Village Of Sauget
For Village Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
2 of 2 precincts reporting, 26 Ballots Cast (24% of 107 Voters)
PATRICK K. DELANEY    (VA) 25 96%
By Township By Precinct  
 
Village Of Shiloh
For Village Trustee
Vote For (3)
16 of 16 precincts reporting, 274 Ballots Cast (3% of 9,591 Voters)
JULIA WARCHOL BLACK    (IND) 183 67%
KURT BURRELSMAN    (IND) 169 62%
GREG O''NEIL    (IND) 168 61%
By Township By Precinct  
 
Village Of Smithton
For Village Trustee
Vote For (3)
4 of 4 precincts reporting, 1,006 Ballots Cast (33% of 3,043 Voters)
LEO SIMBURGER    (IND) 406 40%
MICHEAL J. SMALLWOOD    (IND) 549 55%
CHARLES J. ROGERS, III    (IND) 491 49%
PHILLIP "PHIL" W. HENNING    (IND) 468 47%
By Township By Precinct  
 
Village Of Smithton
For Village Clerk (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
4 of 4 precincts reporting, 1,006 Ballots Cast (33% of 3,043 Voters)
ANNETTE L. PARKER    (IND) 791 79%
By Township By Precinct  
 
Village Of Summerfield
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 26 Ballots Cast (9% of 281 Voters)
SHERRY ELLISON    (IND) 22 85%
CAROLYN LYONS    (IND) 19 73%
LAURA LITTEKEN    (IND) 18 69%
By Township By Precinct  
 
Village Of Swansea
For Village Trustee
Vote For (3)
15 of 15 precincts reporting, 1,244 Ballots Cast (11% of 11,296 Voters)
JEFF PARKER    (IND) 719 58%
MARILYN NEUMEYER    (IND) 767 62%
RANDALL E. TEDESCO    (IND) 468 38%
BRIAN T. MC GUIRE    (IND) 724 58%
JOHN "SKIP" KERNAN    (IND) 395 32%
By Township By Precinct  
 
Village Of Washington Park
For Village Trustee
Vote For (3)
5 of 5 precincts reporting, 656 Ballots Cast (30% of 2,163 Voters)
DEBBIE MOORE    (IND) 422 64%
CLYDE "STONEWALL" JACKSON    (IND) 399 61%
HEROD "BOOMAN" HILL    (IND) 373 57%
TERRILYN GOSSETT    (IND) 27 4%
ANGIE "ANN" RODGERS    (IND) 224 34%
JAMES MADKINS    (NP)
(WRITE-IN)
136 21%
VERNON SCOTT    (NP)
(WRITE-IN)
130 20%
By Township By Precinct  
 
East St. Louis Park District
For Park Commissioner( Full 6-Year Term)
Vote For (2)
16 of 16 precincts reporting, 2,607 Ballots Cast (27% of 9,705 Voters)
JAMES L. MONTGOMERY    (NP) 1,501 58%
DAMMON SMITH    (NP) 1,166 45%
RODERICK O. THOMAS, SR.    (NP) 230 9%
SHERWIN "HERC" HAYWOOD    (NP) 340 13%
ISAAC "IKE" TURNER    (NP) 525 20%
By Township By Precinct  
E. St. Louis Races
 
Freeburg Park District
For Park Commissioner (To Serve A Full 6-Year Term)
Vote For (2)
8 of 8 precincts reporting, 261 Ballots Cast (6% of 4,521 Voters)
RICHARD H. BARTHEL    (IND) 226 87%
By Township By Precinct  
 
Horner Park District
For Park Commissioner (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (4)
8 of 8 precincts reporting, 542 Ballots Cast (15% of 3,549 Voters)
JOHN R. CUMMINS    (IND) 322 59%
JOHN SCHIEPPE    (IND) 326 60%
By Township By Precinct  
 
New Athens Park District
For Park Commissioner (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (3)
2 of 2 precincts reporting, 201 Ballots Cast (14% of 1,403 Voters)
SCOTT J. HARRISS    (NP) 144 72%
LARRY WEBER    (NP) 161 80%
MELINDA HEWITT    (NP) 128 64%
By Township By Precinct  
 
Stites Township Park District
For Park Commissioner (To Serve A Full 6-Year Term)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (12% of 477 Voters)
ADORIA WARREN    (NP) 44 79%
RUBY MATTOX    (NP) 29 52%
By Township By Precinct  
 
Cahokia Public Library District
For Library Trustee (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (2)
13 of 13 precincts reporting, 1,991 Ballots Cast (21% of 9,293 Voters)
CYNTHIA HORN    (NP) 857 43%
DOROTHY "DOT" WALKER    (NP) 826 41%
By Township By Precinct  
 
Caseyville Public Library District
For Library Trustee(To Serve A Full 6-Year Term)
Vote For (2)
12 of 12 precincts reporting, 435 Ballots Cast (11% of 4,088 Voters)
PATRICK W. HENDERSHOT    (NP) 220 51%
JENNIFER MAUK    (NP) 272 63%
By Township By Precinct  
 
Caseyville Public Library District
For Village Trustee Full 4 - Year Term
Vote For (2)
12 of 12 precincts reporting, 435 Ballots Cast (11% of 4,088 Voters)
KELLY KOSA    (NP) 279 64%
ROBERT PAARLBERG    (NP) 206 47%
By Township By Precinct  
 
Caseyville Public Library District
For Village Library Trustee (To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
12 of 12 precincts reporting, 435 Ballots Cast (11% of 4,088 Voters)
JESSICA FOWLER    (NP) 308 71%
By Township By Precinct  
 
Daugherty Public Library District
For Library Trustee (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (2)
8 of 8 precincts reporting, 513 Ballots Cast (9% of 5,406 Voters)
RICHARD AGUIRRE    (NP) 298 58%
MARLENE KOLBE    (NP) 352 69%
By Township By Precinct  
 
Freeburg Area Library District
For Library Trustee (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (3)
8 of 8 precincts reporting, 268 Ballots Cast (6% of 4,673 Voters)
RONNIE STELLHORN    (NP) 179 67%
TRACEY DRENNEN-ALEXANDER    (NP) 172 64%
HOLLACE "HOLLY" ZIPFEL    (NP) 203 76%
By Township By Precinct  
 
Freeburg Area Library District
For Village Library Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (2)
8 of 8 precincts reporting, 14 Ballots Cast (0% of 4,673 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Marissa Area Public Library
For Library Trustee (To Serve A Full 6-Year Term)
Vote For (2)
4 of 4 precincts reporting, 450 Ballots Cast (23% of 1,996 Voters)
PAM WELSHANS    (NP) 133 30%
NATALIE KRAUSE    (NP) 257 57%
PAM RUNYON    (NP) 178 40%
STEPHANIE GERALDS-TRAMMELL    (NP) 141 31%
By Township By Precinct  
 
Marissa Area Public Library
For Library Trustee (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
4 of 4 precincts reporting, 450 Ballots Cast (23% of 1,996 Voters)
KATIE JACKSON    (NP) 341 76%
By Township By Precinct  
 
Marissa Area Public Library
For Library Trustee (Unexpired 4-Year Term)
Vote For (1)
4 of 4 precincts reporting, 450 Ballots Cast (23% of 1,996 Voters)
ANNA LAY    (NP) 330 73%
By Township By Precinct  
 
New Athens District Library
For Library Trustee (To Serve A Full6-Year Term)
Vote For (3)
7 of 7 precincts reporting, 273 Ballots Cast (10% of 2,869 Voters)
KATHRYN RENSHAW    (NP) 189 69%
REGINA KURTZ    (NP) 216 79%
JO D. FRITSCHE    (NP) 182 67%
By Township By Precinct  
 
New Athens District Library
For Library Trustee (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (1)
7 of 7 precincts reporting, 273 Ballots Cast (10% of 2,869 Voters)
MARY SUE IVERSON    (NP) 218 80%
By Township By Precinct  
 
Mississippi Valley Public Library District
For Library Trustee (To Serve A Full 6-Year Term)
Vote For (2)
9 of 9 precincts reporting, 561 Ballots Cast (11% of 5,055 Voters)
MARK SCHUSKY    (NP) 249 44%
JED ROBBINS    (NP) 222 40%
ANDREA ORDUNA    (NP) 291 52%
By Township By Precinct  
 
Mississippi Valley Public Library District
For Library Trustee (To Serve A Full 6-Year Term)
Vote For (2)
9 of 9 precincts reporting, 561 Ballots Cast (11% of 5,055 Voters)
CATHY KULUPKA    (NP) 192 34%
LAURA GOTTSCHALK    (NP) 166 30%
MARY E. PETERSON    (NP) 313 56%
KILLIAN WEIR    (NP) 264 47%
By Township By Precinct  
 
Smithton Public Library District
For Library Trustee (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (4)
6 of 6 precincts reporting, 1,272 Ballots Cast (31% of 4,041 Voters)
JULIE CROSBY    (NP) 684 54%
ANN R. HART    (NP) 739 58%
ANTHONY "TONY" GILBRETH    (NP) 633 50%
RONALD MENSE    (NP) 634 50%
By Township By Precinct  
 
RGB 13 (Clinton, Jefferson, Marion and Washington Counties)
For Members Of The Regional Board Of School Trustees
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 1 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
RGB 41 (Madison County)
For Members Of The Regional Board Of School Trustees
Vote For (2)
13 of 13 precincts reporting, 874 Ballots Cast (12% of 7,328 Voters)
WILLIAM GUSHLEFF    (NP) 446 51%
MAXINE P. JACKSON CALDWELL    (NP) 413 47%
By Township By Precinct  
 
RGB 45 (Monroe and Randolph Counties)
For Members Of The Regional Board Of School Trustees
Vote For (2)
6 of 6 precincts reporting, 142 Ballots Cast (17% of 817 Voters)
JANE MCCARTHY    (NP) 75 53%
KENNETH HARTMAN, JR.    (NP) 77 54%
By Township By Precinct  
 
RGB 50 (St. Clair County)
For Members Of The Regional Board Of School Trustees
Vote For (2)
186 of 186 precincts reporting, 18,504 Ballots Cast (11% of 168,859 Voters)
DALLAS ALLEY    (NP) 12,254 66%
By Township By Precinct  
E. St. Louis Races
 
RGB 50 (St. Clair County)
For Members Of The Regional Board Of School Trustees (To Serve an Unexpired 4yr Term)
Vote For (2)
186 of 186 precincts reporting, 18,504 Ballots Cast (11% of 168,859 Voters)
SHARON L. HARMS    (NP) 12,275 66%
KATHY LICKENBROCK    (NP)
(WRITE-IN)
36 0%
By Township By Precinct  
E. St. Louis Races
 
Freeburg CCSD 70
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (2)
14 of 14 precincts reporting, 431 Ballots Cast (8% of 5,736 Voters)
MICHELLE MORGAN    (NP) 313 73%
HAROLD    (NP)
(ANDY) BITTLE (WRITE-IN)
6 1%
By Township By Precinct  
 
Freeburg CCSD 70
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (1)
14 of 14 precincts reporting, 431 Ballots Cast (8% of 5,736 Voters)
JAMES "JAMIE" R. SMITH    (NP) 309 72%
By Township By Precinct  
 
Shiloh Village SD 85
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
3 of 3 precincts reporting, 160 Ballots Cast (4% of 3,961 Voters)
LESLIE E. TESLUK-ECKER    (NP) 118 74%
THEODORE "TED" SCHAAL    (NP) 120 75%
KELLY WALDRUP    (NP) 123 77%
By Township By Precinct  
 
O Fallon CCSD 90
For Members Of The Board Of Education (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (3)
23 of 23 precincts reporting, 2,553 Ballots Cast (11% of 23,289 Voters)
REBECCA DRURY    (NP) 1,720 67%
REBECCA HULLER    (NP) 1,644 64%
QUENNETTA CHAMBERS    (NP) 1,511 59%
By Township By Precinct  
 
Central SD 104
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
6 of 6 precincts reporting, 122 Ballots Cast (3% of 3,861 Voters)
ANDREA C. MOUSER    (NP) 82 67%
LAURIE A. BURIAN    (NP) 79 65%
DAVID Q. SWANEY    (NP) 74 61%
By Township By Precinct  
 
Pontiac-Wm. SD 105
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
10 of 10 precincts reporting, 341 Ballots Cast (6% of 6,063 Voters)
DON FRAZURE    (NP) 210 62%
CHRIS MC MAHON    (NP) 244 72%
By Township By Precinct  
 
Grant CCSD 110
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
13 of 13 precincts reporting, 649 Ballots Cast (10% of 6,319 Voters)
CARLA J. RANDOLPH    (NP) 428 66%
MATTHEW CASPER-BASSLER    (NP) 352 54%
TIFFANY L. BALDWIN    (NP) 409 63%
ZANDRA D. HARVEY    (NP) 277 43%
By Township By Precinct  
 
Wolf SD 113
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
10 of 10 precincts reporting, 833 Ballots Cast (13% of 6,479 Voters)
DAWN ROBINSON MURPHY    (NP) 544 65%
DOUGLAS W. GRAY    (NP) 575 69%
KURT R. EVERSMAN    (NP) 542 65%
By Township By Precinct  
 
Whiteside SD 115
For Members of the Board of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (3)
16 of 16 precincts reporting, 37 Ballots Cast (0% of 9,933 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Whiteside SD 115
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
16 of 16 precincts reporting, 284 Ballots Cast (3% of 9,933 Voters)
RODRICK JOHN EUCHNER    (NP) 171 60%
EDWARD MATHEW ERKMAN    (NP) 184 65%
By Township By Precinct  
 
High Mount SD 116
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (2)
7 of 7 precincts reporting, 277 Ballots Cast (9% of 3,008 Voters)
ROBERT KECK    (NP) 182 66%
CHRISTINE GALLUZZO    (NP) 158 57%
By Township By Precinct  
 
High Mount SD 116
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
7 of 7 precincts reporting, 277 Ballots Cast (9% of 3,008 Voters)
MATTHEW BURKE    (NP) 152 55%
JUSTIN CHAPMAN    (NP) 120 43%
EUGENE G. KISH    (NP) 99 36%
JAYNIE L. WELLS    (NP) 98 35%
DORIS REBENSTORFF    (NP) 94 34%
CASSANDRA EASON    (NP) 79 29%
By Township By Precinct  
 
Belleville SD 118
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
45 of 45 precincts reporting, 2,045 Ballots Cast (7% of 27,636 Voters)
JUDINE M. KEPLAR    (NP) 1,086 53%
JOE A. ROBERTSON    (NP) 1,192 58%
DIANNE ZIMMERMANN    (NP) 1,400 68%
KENYA M. LOGAN    (NP)
(WRITE-IN)
12 1%
By Township By Precinct  
 
Belle Valley SD 119
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
13 of 13 precincts reporting, 256 Ballots Cast (4% of 5,969 Voters)
KAREN L. KUNZ    (NP) 177 69%
JERAMY RADLIFF    (NP) 152 59%
CYNTHIA J. WINFIELD    (NP) 172 67%
By Township By Precinct  
 
Smithton CCSD 130
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
5 of 5 precincts reporting, 1,239 Ballots Cast (33% of 3,767 Voters)
RENEE PIPHER    (NP) 821 66%
BRIAN LESTER    (NP) 658 53%
DALE BARSCHAK    (NP) 648 52%
THOMAS SPRINGBORN    (NP) 469 38%
By Township By Precinct  
 
Millstadt SD 160
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
9 of 9 precincts reporting, 775 Ballots Cast (11% of 7,108 Voters)
ROBERT    (NP)
(BOB) DAHM
507 65%
GARY L. HUWER    (NP)
(WRITE-IN)
297 38%
MATT MILTON    (NP)
(WRITE-IN)
164 21%
By Township By Precinct  
 
Harmony-Emge SD 175
For Members of the Board of Education (To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (2)
16 of 16 precincts reporting, 658 Ballots Cast (8% of 8,128 Voters)
JOSHUA A. POLLARD    (NP) 351 53%
SHANNON PERSCHBACHER    (NP) 416 63%
KINJII Q. DOWD    (NP) 188 29%
By Township By Precinct  
 
Harmony-Emge SD 175
For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
16 of 16 precincts reporting, 658 Ballots Cast (8% of 8,128 Voters)
CHARLES T. EVANS    (NP) 307 47%
ROBERT PHILLIPS    (NP) 417 63%
LETICIA    (NP)
(MANDY) LOPEZ
328 50%
TESSA KEYS    (NP) 391 59%
By Township By Precinct  
 
Signal Hill SD 181
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
9 of 9 precincts reporting, 486 Ballots Cast (19% of 2,607 Voters)
TARA ALTMANSBERGER O''SADNICK    (NP) 351 72%
PAUL SLOCOMB    (NP) 316 65%
MISTI N. ANDRADE    (NP) 251 52%
ANANDA MARIA SHARMA    (NP) 228 47%
ERIK WENBERG    (NP) 218 45%
MELANIE STITH    (NP) 99 20%
DEONNA KING    (NP) 139 29%
By Township By Precinct  
 
Wesclin CUSD 3
For Members of the Board of Education (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 1 Voters)
STACY WELLEN    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Wesclin CUSD 3
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 1 Voters)
MATTHEW FRIDLEY    (NP) 0 0%
S. JEFF STROOT    (NP) 0 0%
PAUL JOSIAS    (NP) 0 0%
TINA M. LITTEKEN    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Columbia CUSD 4
For Members Of the Board of Education (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
3 of 3 precincts reporting, 133 Ballots Cast (20% of 666 Voters)
TED SCHRADER    (NP) 43 32%
GREG MEYER    (NP) 86 65%
By Township By Precinct  
 
Columbia CUSD 4
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
3 of 3 precincts reporting, 133 Ballots Cast (20% of 666 Voters)
TYSON C. SEARCH    (NP) 40 30%
SCOTT MIDDELKAMP    (NP) 44 33%
CRESS MORR    (NP) 79 59%
LISA SCHUMACHER    (NP) 81 61%
PHILLIP TAYLOR    (NP) 46 35%
TAMMY HINES    (NP) 87 65%
By Township By Precinct  
 
Waterloo CUSD 5
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
2 of 2 precincts reporting, 9 Ballots Cast (6% of 151 Voters)
GARY MOST    (NP) 6 67%
JO ELLEN    (NP)
(JODI) BURTON
7 78%
KIM R. AHNE    (NP) 8 89%
LORI DILLENBERGER    (NP) 7 78%
By Township By Precinct  
 
Lebanon CUSD 9
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
8 of 8 precincts reporting, 542 Ballots Cast (15% of 3,549 Voters)
ADAM NOUD    (NP) 384 71%
GARY J. HAAS    (NP) 350 65%
YASANNE J. GARRETT    (NP) 234 43%
NANCY SCHUBERT-HENSS    (NP) 417 77%
By Township By Precinct  
 
Collinsville CUSD 10
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
13 of 13 precincts reporting, 891 Ballots Cast (12% of 7,434 Voters)
DENNIS CRAFT    (NP) 626 70%
VICKI REULECKE    (NP) 491 55%
MICHELE S. STUTTS    (NP) 576 65%
JANE E. SOEHLKE    (NP) 481 54%
By Township By Precinct  
 
Mascoutah CUSD 19
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
12 of 12 precincts reporting, 1,103 Ballots Cast (10% of 11,350 Voters)
MATTHEW E. STUKENBERG    (NP) 641 58%
TIMOTHY J. PETERSEN    (NP) 634 57%
RHONDA J. ROSS    (NP) 684 62%
JAMES C. WOLFE    (NP) 671 61%
By Township By Precinct  
 
St. Libory CSD 30
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
2 of 2 precincts reporting, 72 Ballots Cast (11% of 673 Voters)
JULIE M. LANGE    (NP) 59 82%
ROBERT STRODER    (NP) 55 76%
SARAH BRANDT    (NP)
(WRITE-IN)
23 32%
By Township By Precinct  
 
Marissa CUSD 40
For Members of the Board of Education (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
4 of 4 precincts reporting, 450 Ballots Cast (23% of 1,996 Voters)
PAMELA HALL    (NP) 357 79%
By Township By Precinct  
 
Marissa CUSD 40
For Members Of The Board Of Education (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (2)
4 of 4 precincts reporting, 450 Ballots Cast (23% of 1,996 Voters)
PETER PANNIER    (NP) 213 47%
KEVIN LEEMON    (NP) 344 76%
JEREMY WILEY    (NP) 166 37%
By Township By Precinct  
 
Marissa CUSD 40
For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (1)
4 of 4 precincts reporting, 450 Ballots Cast (23% of 1,996 Voters)
DANA FRITSCHE    (NP) 339 75%
By Township By Precinct  
 
New Athens CUSD 60
For Members of the Board of Education (To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
7 of 7 precincts reporting, 270 Ballots Cast (10% of 2,715 Voters)
KAREN D. MEYER    (NP) 222 82%
By Township By Precinct  
 
New Athens CUSD 60
For Members Of The Board Of Education
Vote For (2)
7 of 7 precincts reporting, 270 Ballots Cast (10% of 2,715 Voters)
TERRY HAMON    (NP) 205 76%
KATHERINE R. MAIN    (NP) 200 74%
By Township By Precinct  
 
New Athens CUSD 60
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (2)
7 of 7 precincts reporting, 270 Ballots Cast (10% of 2,715 Voters)
GERALD COOPER    (NP) 168 62%
ABBY HAEFNER    (NP) 198 73%
By Township By Precinct  
 
Red Bud CUSD 132
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 0 Voters)
ROBERT J. DOTY    (NP) 0 0%
LARRY GIELOW    (NP) 0 0%
DIANE K. SCHOENBECK    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Cahokia CUSD 187
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
16 of 16 precincts reporting, 2,603 Ballots Cast (22% of 11,882 Voters)
PEGGY E. SHELTON    (NP) 1,736 67%
DEBRA DUNCAN    (NP) 1,597 61%
POTINA POWELL    (NP) 1,493 57%
DRAKE JACKSON    (NP) 1,535 59%
By Township By Precinct  
 
Brooklyn CUSD 188
For Members of the Board of Education (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (12% of 477 Voters)
T. HERBERT COTTON    (NP) 40 71%
PATRICIA    (NP)
(ATKINS) MELTON
40 71%
By Township By Precinct  
 
Brooklyn CUSD 188
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (12% of 477 Voters)
ANGELA CALDWELL-COTTON    (NP) 42 75%
WENDELL MARSHALL    (NP) 38 68%
By Township By Precinct  
 
East St. Louis CUSD 189
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
20 of 20 precincts reporting, 1,859 Ballots Cast (25% of 7,299 Voters)
MARQUITTA A. MC AFEE    (NP) 590 32%
WALTER L. HOOD, SR.    (NP) 524 28%
R.C. CLARK    (NP) 865 47%
BETTY JONES-CARR    (NP) 880 47%
IRMA G. GOLLIDAY    (NP) 1,311 71%
LA VONDO M. PULLEY    (NP) 178 10%
By Township By Precinct  
E. St. Louis Races
 
Dupo CUSD 196
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
8 of 8 precincts reporting, 423 Ballots Cast (9% of 4,948 Voters)
MICHAEL SULLIVAN    (NP) 317 75%
KEVIN SMITH    (NP) 294 70%
MARION CHARTRAND    (NP) 301 71%
By Township By Precinct  
 
Freeburg CHSD 77
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
16 of 16 precincts reporting, 1,753 Ballots Cast (17% of 10,274 Voters)
GARY C. HENNING    (NP) 1,180 67%
DEAN H. GAUCH    (NP) 1,111 63%
DOUGLAS PARRISH    (NP) 1,095 62%
By Township By Precinct  
 
Belleville HSD 201
For Members of the Board of Education (To Serve An Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
102 of 102 precincts reporting, 6,520 Ballots Cast (8% of 82,289 Voters)
MARK SAUERWEIN    (NP) 4,918 75%
By Township By Precinct  
 
Belleville HSD 201
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (4)
102 of 102 precincts reporting, 6,520 Ballots Cast (8% of 82,289 Voters)
MICHAEL EISKANT    (NP) 3,449 53%
MICHAEL TODD    (NP) 3,635 56%
TANYA L. MARTIN    (NP) 2,517 39%
CAROL L. ECKERT    (NP) 3,612 55%
BRIAN BARTON    (NP) 2,932 45%
BENJAMIN R. WANLESS    (NP) 2,612 40%
By Township By Precinct  
 
O''Fallon HSD 203
For Members Of The Board Of Education (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (3)
31 of 31 precincts reporting, 2,908 Ballots Cast (9% of 31,974 Voters)
DONNA JOHNSON    (NP) 1,399 48%
P.K. JOHNSON    (NP) 1,116 38%
MARK CHRIST    (NP) 1,454 50%
BRANDT L. HOUSE    (NP) 991 34%
MARTHA FRAIER STOFFEL    (NP) 1,690 58%
By Township By Precinct  
 
Kaskaskia CCD 501
For Trustees Of The Community College District (To Serve A Full 6-Year Term)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 1 Voters)
LINDA S. STOVER    (NP) 0 0%
BILL HAWLEY    (NP) 0 0%
By Township By Precinct  
 
Southwestern Illinois CCD 522, Dist 3
For Trustees Of The Community College District Three (To serve a
Vote For (1)
63 of 63 precincts reporting, 6,650 Ballots Cast (15% of 43,226 Voters)
STEPHANIE SCURLARK-BELT    (NP) 2,614 39%
STEVE CAMPO    (NP) 3,304 50%
By Township By Precinct  
 
Southwestern Illinois CCD 522, Dist 5
For Trustees Of The Community College District Five (Unexpired 4-Year Term)
Vote For (1)
49 of 49 precincts reporting, 4,451 Ballots Cast (10% of 46,821 Voters)
ROBERT G. MORTON    (NP) 1,952 44%
DONALD MICHAEL "MIKE" BUTLER    (NP) 1,706 38%
By Township By Precinct  
 
New Athens Fire
For Fire Trustee
Vote For (1)
7 of 7 precincts reporting, 241 Ballots Cast (11% of 2,144 Voters)
SCOTT J. HARRISS    (NP) 215 89%
By Township By Precinct  
 
Commonfields Of Cahokia Public Water District
For Trustee
Vote For (4)
19 of 19 precincts reporting, 3,102 Ballots Cast (24% of 12,947 Voters)
CURTIS MC CALL, SR.    (NP) 1,954 63%
CHARLES RATTLER    (NP) 1,557 50%
DARRELL I. BOLDEN, SR.    (NP) 1,524 49%
MICHELLE SMITH    (NP) 1,654 53%
By Township By Precinct  
 
Kaskaskia Water District
For Trustee
Vote For (3)
5 of 5 precincts reporting, 626 Ballots Cast (20% of 3,058 Voters)
BOB ETLING    (NP) 339 54%
VANCE WILLIAM HEIL    (NP) 457 73%
PAUL HARGROVE    (NP) 355 57%
By Township By Precinct  
 
Collinsville CUSD 10
Shall the maximum tax rate for the tax which Collinsville Community Unit School District No. 10, St. Clair County, Illinois, levies for transportation purposes, be increased by 0.30 percent, from the currently authorized rate of 0.20 percent to a rate not to exceed 0.50 percent upon the value of taxable property within the District as equalized or assessed by the Department of Revenue, as authorized by Article 17 of the School Code?
13 of 13 precincts reporting, 891 Ballots Cast (12% of 7,434 Voters)
YES 197 22%
NO 632 71%
By Township By Precinct  
 
O Fallon CCSD 90
Shall the Board of Education of O''Fallon Community Consolidated School District Number 90, St. Clair County, Illinois, acquire 81 acres of land located at 734 Milburn School Road, O''Fallon, Illinois, for school building purposes and issue bonds of said School District to the amount of $2,260,000 for the purpose of paying the costs thereof?
23 of 23 precincts reporting, 2,553 Ballots Cast (11% of 23,289 Voters)
YES 1,563 61%
NO 936 37%
By Township By Precinct  
 
Smithton CCSD 130
Shall the Board of Education of Smithton Community Consolidated School District Number 130, St. Clair County, Illinois, improve the site of, build and equip an addition to and alter, repair and equip the Smithton Elementary School Building, and issue bonds of said School District to the amount of $5,000,000 for the purpose of paying the costs thereof?
5 of 5 precincts reporting, 1,239 Ballots Cast (33% of 3,767 Voters)
YES 639 52%
NO 596 48%
By Township By Precinct  
 
Back to Top