County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for Canteen 6

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 14 9%
JOSEPH R. BIDEN 120 77%
MICHAEL R. BLOOMBERG 10 6%
ELIZABETH WARREN 0 0%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 2 1%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
DONALD J. TRUMP 0 0%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
RICHARD J. DURBIN 81 52%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 0 0%
TOM TARTER 0 0%
CASEY CHLEBEK 0 0%
PEGGY HUBBARD 0 0%
ROBERT MARSHALL 0 0%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
JOEL D. FUNK 76 49%
RAYMOND C. LENZI 44 28%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
MIKE BOST 0 0%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
2 1%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
119 77%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
115 74%
SHERRY TITE
(BIDEN)
114 74%
CHRIS BELT
(BIDEN)
111 72%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
108 70%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
6 4%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
7 5%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
8 5%
MATT WELSER
(SANDERS)
6 4%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
6 4%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
0 0%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
4 3%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
1 1%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
4 3%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
0 0%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
2 1%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
4 3%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
0 0%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
0 0%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
0 0%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
0 0%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
0 0%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
0 0%
By Township By Precinct  
 
114th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
LaTOYA N. GREENWOOD 100 65%
By Township By Precinct  
 
114th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
DAVE BARNES 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
MARK KERN 96 62%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
JIM GOMRIC 88 57%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
RON DUEBBERT 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
CALVIN DYE 94 61%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
KAHALAH CLAY 85 55%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
JASON MADLOCK 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
PATTY SPRAGUE 94 61%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
MIKE COSTELLO 93 60%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
DOUG JAMESON 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 99 64%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
JIM WILSON 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County Board District 2
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
HARRY HOLLINGSWORTH 40 26%
FERRIS "CHILLY" WILLIAMS 109 70%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County Board District 2
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
MARVIN B. STRODE 0 0%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
JUDY CATES 113 73%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 0 0%
JOHN B. BARBERIS, JR. 0 0%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
SARAH SMITH 81 52%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
MARK M. BOIE 0 0%
KATHERINE RUOCCO 0 0%
By Township By Precinct  
 
Canteen 6
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 155 Ballots Cast (36% of 431 Voters)
RICKIE THOMAS 113 73%
JULIETTE GOSA 41 26%
By Township By Precinct  
 
Canteen 6
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 431 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top