County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for Canteen 7

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 18 24%
JOSEPH R. BIDEN 50 66%
MICHAEL R. BLOOMBERG 5 7%
ELIZABETH WARREN 0 0%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 1 1%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
DONALD J. TRUMP 28 97%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 1 3%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
RICHARD J. DURBIN 70 92%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 6 21%
TOM TARTER 3 10%
CASEY CHLEBEK 2 7%
PEGGY HUBBARD 13 45%
ROBERT MARSHALL 3 10%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
JOEL D. FUNK 32 42%
RAYMOND C. LENZI 33 43%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
MIKE BOST 25 86%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
5 7%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
46 61%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
47 62%
SHERRY TITE
(BIDEN)
39 51%
CHRIS BELT
(BIDEN)
39 51%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
35 46%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
10 13%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
10 13%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
10 13%
MATT WELSER
(SANDERS)
11 14%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
6 8%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
1 1%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
1 1%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
1 1%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
3 4%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
3 4%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
2 3%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
5 7%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
21 72%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
17 59%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
22 76%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
19 66%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
17 59%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
18 62%
By Township By Precinct  
 
113th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
JAY HOFFMAN 68 89%
By Township By Precinct  
 
113th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 1 Ballots Cast (0% of 561 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
MARK KERN 63 83%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 1 Ballots Cast (0% of 561 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
JIM GOMRIC 66 87%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
RON DUEBBERT 3 10%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
CALVIN DYE 66 87%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 1 Ballots Cast (0% of 561 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
KAHALAH CLAY 64 84%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
JASON MADLOCK 22 76%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
PATTY SPRAGUE 58 76%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 1 Ballots Cast (0% of 561 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
MIKE COSTELLO 64 84%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
DOUG JAMESON 23 79%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 61 80%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
JIM WILSON 23 79%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County Board District 2
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 3 Voters)
HARRY HOLLINGSWORTH 0 0%
FERRIS "CHILLY" WILLIAMS 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County Board District 2
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 3 Voters)
MARVIN B. STRODE 0 0%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
JUDY CATES 64 84%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 10 34%
JOHN B. BARBERIS, JR. 16 55%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
SARAH SMITH 59 78%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
MARK M. BOIE 6 21%
KATHERINE RUOCCO 22 76%
By Township By Precinct  
 
Canteen 7
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (14% of 561 Voters)
KENNETH PETROSKI 65 86%
By Township By Precinct  
 
Canteen 7
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 29 Ballots Cast (5% of 561 Voters)
LUCILLE M. SKIBINSKI 23 79%
By Township By Precinct  
 
Caseyville Fire
1 of 1 precincts reporting, 7 Ballots Cast (27% of 26 Voters)
YES 3 43%
NO 3 43%
By Township By Precinct  
 
Back to Top