County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

Consolidated Election (4/2/2019)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for Sugar Loaf 1

    Back
City Of Columbia, Ward 2
For Alderman Ward Two
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 24 Ballots Cast (28% of 85 Voters)
KEVIN MARTENS    (IND) 11 46%
HAROLD R. MC CARTY, JR.    (IND) 11 46%
By Township By Precinct  
 
City Of Columbia, Ward 3
For Alderman Ward Three
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 10 Ballots Cast (29% of 35 Voters)
JEFFREY D. HUCH    (IND) 9 90%
By Township By Precinct  
 
Village Of Dupo
For Village Trustee
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 27 Ballots Cast (13% of 214 Voters)
JOE BASINSKI    (NEP) 15 56%
KEN PHILLIPS    (NEP) 20 74%
KERRY FOSTER    (NEP) 19 70%
CHARLES CARNER    (IND) 10 37%
By Township By Precinct  
 
Daugherty Public Library District
For Library Trustee (To Serve A Full 4-Year Term)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 156 Ballots Cast (13% of 1,215 Voters)
RICHARD AGUIRRE    (NP) 91 58%
MARLENE KOLBE    (NP) 91 58%
By Township By Precinct  
 
RGB 45 (Monroe and Randolph Counties)
For Members Of The Regional Board Of School Trustees
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 124 Ballots Cast (21% of 578 Voters)
JANE MCCARTHY    (NP) 64 52%
KENNETH HARTMAN, JR.    (NP) 66 53%
By Township By Precinct  
 
RGB 50 (St. Clair County)
For Members Of The Regional Board Of School Trustees
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (9% of 757 Voters)
DALLAS ALLEY    (NP) 51 77%
By Township By Precinct  
E. St. Louis Races
 
RGB 50 (St. Clair County)
For Members Of The Regional Board Of School Trustees (To Serve an Unexpired 4yr Term)
Vote For (2)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (9% of 757 Voters)
SHARON L. HARMS    (NP) 50 76%
KATHY LICKENBROCK    (NP)
(WRITE-IN)
0 0%
By Township By Precinct  
E. St. Louis Races
 
Columbia CUSD 4
For Members Of the Board of Education (Unexpired 2-Year Term)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 124 Ballots Cast (21% of 578 Voters)
TED SCHRADER    (NP) 38 31%
GREG MEYER    (NP) 82 66%
By Township By Precinct  
 
Columbia CUSD 4
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 124 Ballots Cast (21% of 578 Voters)
TYSON C. SEARCH    (NP) 36 29%
SCOTT MIDDELKAMP    (NP) 39 31%
CRESS MORR    (NP) 75 60%
LISA SCHUMACHER    (NP) 76 61%
PHILLIP TAYLOR    (NP) 42 34%
TAMMY HINES    (NP) 82 66%
By Township By Precinct  
 
Dupo CUSD 196
For Members of the Board of Education (To Serve a Full 4-Year Term)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (9% of 757 Voters)
MICHAEL SULLIVAN    (NP) 46 70%
KEVIN SMITH    (NP) 47 71%
MARION CHARTRAND    (NP) 47 71%
By Township By Precinct  
 
Southwestern Illinois CCD 522, Dist 3
For Trustees Of The Community College District Three (To serve a
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 190 Ballots Cast (14% of 1,335 Voters)
STEPHANIE SCURLARK-BELT    (NP) 41 22%
STEVE CAMPO    (NP) 117 62%
By Township By Precinct  
 
Back to Top