County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for Sugar Loaf 6

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 68 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 20 29%
JOSEPH R. BIDEN 40 59%
MICHAEL R. BLOOMBERG 2 3%
ELIZABETH WARREN 0 0%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 0 0%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
DONALD J. TRUMP 58 98%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 1 2%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 68 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
RICHARD J. DURBIN 56 82%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 16 27%
TOM TARTER 5 8%
CASEY CHLEBEK 4 7%
PEGGY HUBBARD 24 41%
ROBERT MARSHALL 6 10%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 68 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
JOEL D. FUNK 30 44%
RAYMOND C. LENZI 24 35%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
MIKE BOST 55 93%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 68 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
1 1%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
38 56%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
38 56%
SHERRY TITE
(BIDEN)
34 50%
CHRIS BELT
(BIDEN)
35 51%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
36 53%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
16 24%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
17 25%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
13 19%
MATT WELSER
(SANDERS)
11 16%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
12 18%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
2 3%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
3 4%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
3 4%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
1 1%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
1 1%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
1 1%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
1 1%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
44 75%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
41 69%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
36 61%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
47 80%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
36 61%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
39 66%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 7 Ballots Cast (1% of 878 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
TERRI BRYANT 50 85%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
NATHAN REITZ 56 84%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
KEVIN SCHMIDT 29 49%
DAVID FRIESS 23 39%
DAVID M HOLDER 2 3%
By Township By Precinct  
 
Prairie Dupont Levee District
For Trustees (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
DENNIS E. FOUTCH 39 58%
MICHAEL H. LINDHORST 38 57%
DAVID E. WALSTER 41 61%
RANDY C. BOLLE 40 60%
MICHAEL E SULLIVAN 45 67%
By Township By Precinct  
 
Prairie Dupont Levee District
For Trustees (REP)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 878 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
MARK KERN 52 78%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 878 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
JIM GOMRIC 49 73%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
RON DUEBBERT 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
CALVIN DYE 52 78%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 878 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
KAHALAH CLAY 47 70%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
JASON MADLOCK 49 83%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
PATTY SPRAGUE 50 75%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 878 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
MIKE COSTELLO 53 79%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
DOUG JAMESON 50 85%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 46 69%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
JIM WILSON 50 85%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County Board District 16
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
MICHAEL TERRY 53 79%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County Board District 16
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
DAVID B. LANGFORD 47 80%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
JUDY CATES 51 76%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 30 51%
JOHN B. BARBERIS, JR. 17 29%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
SARAH SMITH 49 73%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
MARK M. BOIE 20 34%
KATHERINE RUOCCO 30 51%
By Township By Precinct  
 
Sugar Loaf 6
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 67 Ballots Cast (8% of 878 Voters)
NATHAN STEFANSKI 54 81%
By Township By Precinct  
 
Sugar Loaf 6
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 59 Ballots Cast (7% of 878 Voters)
DAVID B. LANGFORD 48 81%
By Township By Precinct  
 
Back to Top