County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for Fayetteville 1

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 32 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 7 22%
JOSEPH R. BIDEN 20 63%
MICHAEL R. BLOOMBERG 1 3%
ELIZABETH WARREN 0 0%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 1 3%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 0 0%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
DONALD J. TRUMP 52 98%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 1 2%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 32 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
RICHARD J. DURBIN 22 69%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 19 36%
TOM TARTER 5 9%
CASEY CHLEBEK 3 6%
PEGGY HUBBARD 16 30%
ROBERT MARSHALL 8 15%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 32 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
JOEL D. FUNK 22 69%
RAYMOND C. LENZI 5 16%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
MIKE BOST 50 94%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 32 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
0 0%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
18 56%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
22 69%
SHERRY TITE
(BIDEN)
16 50%
CHRIS BELT
(BIDEN)
18 56%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
17 53%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
4 13%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
5 16%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
4 13%
MATT WELSER
(SANDERS)
5 16%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
3 9%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
1 3%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
0 0%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
3 9%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
1 3%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
0 0%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
2 6%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
2 6%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
40 75%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
32 60%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
32 60%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
38 72%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
35 66%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
36 68%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 1 Ballots Cast (0% of 457 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
TERRI BRYANT 46 87%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
NATHAN REITZ 21 68%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
KEVIN SCHMIDT 23 43%
DAVID FRIESS 16 30%
DAVID M HOLDER 11 21%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
MARK KERN 24 77%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 457 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
JIM GOMRIC 20 65%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
RON DUEBBERT 2 4%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
CALVIN DYE 19 61%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 457 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
KAHALAH CLAY 21 68%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
JASON MADLOCK 43 81%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
PATTY SPRAGUE 21 68%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 457 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
MIKE COSTELLO 22 71%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
DOUG JAMESON 41 77%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 19 61%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
JIM WILSON 41 77%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
JUDY CATES 23 74%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 33 62%
JOHN B. BARBERIS, JR. 14 26%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 31 Ballots Cast (7% of 457 Voters)
SARAH SMITH 22 71%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (12% of 457 Voters)
MARK M. BOIE 20 38%
KATHERINE RUOCCO 21 40%
By Township By Precinct  
 
Fayetteville 1
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 1 Ballots Cast (0% of 457 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Fayetteville 1
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 457 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top