County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for Marissa 2

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 22 34%
JOSEPH R. BIDEN 42 65%
MICHAEL R. BLOOMBERG 0 0%
ELIZABETH WARREN 0 0%
PETE BUTTIGIEG 1 2%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 0 0%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
DONALD J. TRUMP 109 98%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 2 2%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
RICHARD J. DURBIN 55 85%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 31 28%
TOM TARTER 2 2%
CASEY CHLEBEK 6 5%
PEGGY HUBBARD 35 32%
ROBERT MARSHALL 24 22%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
JOEL D. FUNK 33 51%
RAYMOND C. LENZI 26 40%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
MIKE BOST 106 95%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
1 2%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
34 52%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
39 60%
SHERRY TITE
(BIDEN)
37 57%
CHRIS BELT
(BIDEN)
32 49%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
36 55%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
17 26%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
18 28%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
14 22%
MATT WELSER
(SANDERS)
16 25%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
16 25%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
0 0%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
0 0%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
1 2%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
0 0%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
0 0%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
1 2%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
2 3%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
83 75%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
76 68%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
68 61%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
71 64%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
71 64%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
80 72%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 736 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
TERRI BRYANT 95 86%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
NATHAN REITZ 55 85%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
KEVIN SCHMIDT 37 33%
DAVID FRIESS 37 33%
DAVID M HOLDER 35 32%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
MARK KERN 56 86%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 3 Ballots Cast (0% of 736 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
JIM GOMRIC 50 77%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
RON DUEBBERT 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
CALVIN DYE 51 78%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 3 Ballots Cast (0% of 736 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
KAHALAH CLAY 47 72%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
JASON MADLOCK 92 83%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
PATTY SPRAGUE 49 75%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 3 Ballots Cast (0% of 736 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
MIKE COSTELLO 55 85%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
DOUG JAMESON 90 81%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 48 74%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
JIM WILSON 93 84%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
JUDY CATES 54 83%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 73 66%
JOHN B. BARBERIS, JR. 24 22%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
SARAH SMITH 52 80%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 111 Ballots Cast (15% of 736 Voters)
MARK M. BOIE 43 39%
KATHERINE RUOCCO 51 46%
By Township By Precinct  
 
Marissa 2
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 65 Ballots Cast (9% of 736 Voters)
SHANE L. SURMEIER 54 83%
By Township By Precinct  
 
Marissa 2
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 3 Ballots Cast (0% of 736 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top