County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for New Athens 1

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 15 27%
JOSEPH R. BIDEN 34 61%
MICHAEL R. BLOOMBERG 1 2%
ELIZABETH WARREN 1 2%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 1 2%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 2 4%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 0 0%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
DONALD J. TRUMP 72 95%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 3 4%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
RICHARD J. DURBIN 50 89%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 20 26%
TOM TARTER 6 8%
CASEY CHLEBEK 1 1%
PEGGY HUBBARD 33 43%
ROBERT MARSHALL 8 11%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
JOEL D. FUNK 35 63%
RAYMOND C. LENZI 17 30%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
MIKE BOST 73 96%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
1 2%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
30 54%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
30 54%
SHERRY TITE
(BIDEN)
30 54%
CHRIS BELT
(BIDEN)
27 48%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
24 43%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
13 23%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
13 23%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
11 20%
MATT WELSER
(SANDERS)
9 16%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
9 16%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
2 4%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
2 4%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
4 7%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
6 11%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
2 4%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
5 9%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
3 5%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
55 72%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
47 62%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
43 57%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 76 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
45 59%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
49 64%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
47 62%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 6 Ballots Cast (1% of 861 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 75 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
TERRI BRYANT 67 89%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
NATHAN REITZ 47 84%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 75 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
KEVIN SCHMIDT 39 52%
DAVID FRIESS 18 24%
DAVID M HOLDER 16 21%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
MARK KERN 50 89%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 861 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
JIM GOMRIC 48 86%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 75 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
RON DUEBBERT 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
CALVIN DYE 49 88%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 861 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
KAHALAH CLAY 49 88%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 75 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
JASON MADLOCK 65 87%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
PATTY SPRAGUE 49 88%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 861 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
MIKE COSTELLO 49 88%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 75 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
DOUG JAMESON 63 84%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 45 80%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 75 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
JIM WILSON 66 88%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
JUDY CATES 50 89%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 75 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 51 68%
JOHN B. BARBERIS, JR. 23 31%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 56 Ballots Cast (7% of 861 Voters)
SARAH SMITH 49 88%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 75 Ballots Cast (9% of 861 Voters)
MARK M. BOIE 33 44%
KATHERINE RUOCCO 40 53%
By Township By Precinct  
 
New Athens 1
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 6 Ballots Cast (1% of 861 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
New Athens 1
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 861 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top