County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for Millstadt 3

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 20 30%
JOSEPH R. BIDEN 38 58%
MICHAEL R. BLOOMBERG 3 5%
ELIZABETH WARREN 1 2%
PETE BUTTIGIEG 1 2%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 0 0%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
DONALD J. TRUMP 69 95%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 2 3%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
RICHARD J. DURBIN 59 89%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 20 27%
TOM TARTER 5 7%
CASEY CHLEBEK 0 0%
PEGGY HUBBARD 30 41%
ROBERT MARSHALL 8 11%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
JOEL D. FUNK 34 52%
RAYMOND C. LENZI 23 35%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
MIKE BOST 63 86%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
4 6%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
25 38%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
39 59%
SHERRY TITE
(BIDEN)
29 44%
CHRIS BELT
(BIDEN)
32 48%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
32 48%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
17 26%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
16 24%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
18 27%
MATT WELSER
(SANDERS)
17 26%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
17 26%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
4 6%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
2 3%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
6 9%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
3 5%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
4 6%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
1 2%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
3 5%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
45 62%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
36 49%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
42 58%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
37 51%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
43 59%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
46 63%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 2 Ballots Cast (0% of 586 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
58th Legislative
For State Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
TERRI BRYANT 62 85%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
NATHAN REITZ 58 88%
By Township By Precinct  
 
116th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
KEVIN SCHMIDT 45 62%
DAVID FRIESS 15 21%
DAVID M HOLDER 11 15%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
MARK KERN 60 91%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 5 Ballots Cast (1% of 586 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
JIM GOMRIC 54 82%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
RON DUEBBERT 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
CALVIN DYE 54 82%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 5 Ballots Cast (1% of 586 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
KAHALAH CLAY 52 79%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
JASON MADLOCK 58 79%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
PATTY SPRAGUE 53 80%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 5 Ballots Cast (1% of 586 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
MIKE COSTELLO 56 85%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
DOUG JAMESON 60 82%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 52 79%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
JIM WILSON 61 84%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
JUDY CATES 53 80%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 47 64%
JOHN B. BARBERIS, JR. 17 23%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
SARAH SMITH 54 82%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 73 Ballots Cast (12% of 586 Voters)
MARK M. BOIE 30 41%
KATHERINE RUOCCO 31 42%
By Township By Precinct  
 
Millstadt 3
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 66 Ballots Cast (11% of 586 Voters)
MARY K. BARTEAU 57 86%
By Township By Precinct  
 
Millstadt 3
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 5 Ballots Cast (1% of 586 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top