County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for Shiloh Valley 2

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 45 41%
JOSEPH R. BIDEN 56 51%
MICHAEL R. BLOOMBERG 1 1%
ELIZABETH WARREN 3 3%
PETE BUTTIGIEG 0 0%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 1 1%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 1 1%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
DONALD J. TRUMP 38 97%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 1 3%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
RICHARD J. DURBIN 95 87%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 17 44%
TOM TARTER 3 8%
CASEY CHLEBEK 1 3%
PEGGY HUBBARD 10 26%
ROBERT MARSHALL 8 21%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
JOEL D. FUNK 67 61%
RAYMOND C. LENZI 29 27%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
MIKE BOST 36 92%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
5 5%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
54 50%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
41 38%
SHERRY TITE
(BIDEN)
39 36%
CHRIS BELT
(BIDEN)
38 35%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
35 32%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
29 27%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
27 25%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
25 23%
MATT WELSER
(SANDERS)
29 27%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
25 23%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
1 1%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
1 1%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
3 3%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
5 5%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
4 4%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
2 2%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
5 5%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
30 77%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
29 74%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
21 54%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
28 72%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
29 74%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
26 67%
By Township By Precinct  
 
114th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
LaTOYA N. GREENWOOD 90 83%
By Township By Precinct  
 
114th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
DAVE BARNES 38 97%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
MARK KERN 91 83%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 7 Ballots Cast (0% of 1,479 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
JIM GOMRIC 90 83%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
RON DUEBBERT 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
CALVIN DYE 89 82%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 7 Ballots Cast (0% of 1,479 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
KAHALAH CLAY 89 82%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
JASON MADLOCK 35 90%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
PATTY SPRAGUE 88 81%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 7 Ballots Cast (0% of 1,479 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
MIKE COSTELLO 88 81%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
DOUG JAMESON 36 92%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 88 81%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
JIM WILSON 36 92%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
JUDY CATES 89 82%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 27 69%
JOHN B. BARBERIS, JR. 10 26%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 109 Ballots Cast (7% of 1,479 Voters)
SARAH SMITH 89 82%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
MARK M. BOIE 20 51%
KATHERINE RUOCCO 17 44%
By Township By Precinct  
 
Shiloh Valley 2
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 18 Ballots Cast (1% of 1,479 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Shiloh Valley 2
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 39 Ballots Cast (3% of 1,479 Voters)
MARY E. THURMAN 35 90%
By Township By Precinct  
 
Back to Top