County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for O Fallon 9

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 31 23%
JOSEPH R. BIDEN 101 74%
MICHAEL R. BLOOMBERG 0 0%
ELIZABETH WARREN 2 1%
PETE BUTTIGIEG 1 1%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 0 0%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
DONALD J. TRUMP 125 94%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 3 2%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
RICHARD J. DURBIN 124 91%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 43 32%
TOM TARTER 18 14%
CASEY CHLEBEK 2 2%
PEGGY HUBBARD 42 32%
ROBERT MARSHALL 10 8%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
JOEL D. FUNK 73 53%
RAYMOND C. LENZI 38 28%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
MIKE BOST 128 96%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
4 3%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
77 56%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
80 58%
SHERRY TITE
(BIDEN)
76 55%
CHRIS BELT
(BIDEN)
75 55%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
67 49%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
23 17%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
25 18%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
17 12%
MATT WELSER
(SANDERS)
17 12%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
15 11%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
4 3%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
8 6%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
8 6%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
8 6%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
3 2%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
5 4%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
7 5%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
101 76%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
89 67%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
99 74%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
91 68%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
87 65%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
99 74%
By Township By Precinct  
 
108th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
KACIE WEICHERDING 109 80%
By Township By Precinct  
 
108th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
CHARLES MEIER 118 89%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
MARK KERN 110 80%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 47 Ballots Cast (4% of 1,155 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
JIM GOMRIC 113 82%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
RON DUEBBERT 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
CALVIN DYE 104 76%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 47 Ballots Cast (4% of 1,155 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
KAHALAH CLAY 100 73%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
JASON MADLOCK 111 83%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
PATTY SPRAGUE 104 76%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 47 Ballots Cast (4% of 1,155 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
MIKE COSTELLO 107 78%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
DOUG JAMESON 109 82%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 99 72%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
JIM WILSON 112 84%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County Board District 15
For Member Of The County Board (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 44 Ballots Cast (4% of 1,155 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County Board District 15
For Member Of The County Board (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
JOHN COERS 115 86%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
JUDY CATES 106 77%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 79 59%
JOHN B. BARBERIS, JR. 38 29%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
SARAH SMITH 103 75%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
MARK M. BOIE 49 37%
KATHERINE RUOCCO 66 50%
By Township By Precinct  
 
O Fallon 9
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 137 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
DENNIS MUYLEART 104 76%
By Township By Precinct  
 
O Fallon 9
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 133 Ballots Cast (12% of 1,155 Voters)
JOHN WEST 119 89%
By Township By Precinct  
 
City Of O'Fallon
1 of 1 precincts reporting, 243 Ballots Cast (23% of 1,052 Voters)
YES 112 46%
NO 123 51%
By Township By Precinct  
 
Back to Top