County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for O Fallon 13

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 60 36%
JOSEPH R. BIDEN 92 55%
MICHAEL R. BLOOMBERG 5 3%
ELIZABETH WARREN 2 1%
PETE BUTTIGIEG 3 2%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 1 1%
JOHN K. DELANEY 1 1%
TULSI GABBARD 1 1%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
DONALD J. TRUMP 93 99%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 1 1%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
RICHARD J. DURBIN 151 90%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 27 29%
TOM TARTER 13 14%
CASEY CHLEBEK 3 3%
PEGGY HUBBARD 35 37%
ROBERT MARSHALL 9 10%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
JOEL D. FUNK 76 46%
RAYMOND C. LENZI 67 40%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
MIKE BOST 91 97%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
2 1%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
91 54%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
82 49%
SHERRY TITE
(BIDEN)
70 42%
CHRIS BELT
(BIDEN)
71 43%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
68 41%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
47 28%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
45 27%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
37 22%
MATT WELSER
(SANDERS)
31 19%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
34 20%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
5 3%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
6 4%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
8 5%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
12 7%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
4 2%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
6 4%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
5 3%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
74 79%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
64 68%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
63 67%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
64 68%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
65 69%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
70 74%
By Township By Precinct  
 
108th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 71 Ballots Cast (12% of 587 Voters)
KACIE WEICHERDING 56 79%
By Township By Precinct  
 
108th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 53 Ballots Cast (9% of 587 Voters)
CHARLES MEIER 48 91%
By Township By Precinct  
 
114th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 96 Ballots Cast (15% of 646 Voters)
LaTOYA N. GREENWOOD 90 94%
By Township By Precinct  
 
114th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 41 Ballots Cast (6% of 646 Voters)
DAVE BARNES 37 90%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
MARK KERN 144 86%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 24 Ballots Cast (2% of 1,233 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
JIM GOMRIC 144 86%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
RON DUEBBERT 4 4%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
CALVIN DYE 145 87%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 24 Ballots Cast (2% of 1,233 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
KAHALAH CLAY 141 84%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
JASON MADLOCK 83 88%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
PATTY SPRAGUE 139 83%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 24 Ballots Cast (2% of 1,233 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
MIKE COSTELLO 139 83%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
DOUG JAMESON 85 90%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 135 81%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
JIM WILSON 82 87%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
JUDY CATES 139 83%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 53 56%
JOHN B. BARBERIS, JR. 28 30%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
SARAH SMITH 139 83%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
MARK M. BOIE 36 38%
KATHERINE RUOCCO 48 51%
By Township By Precinct  
 
O Fallon 13
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 167 Ballots Cast (14% of 1,233 Voters)
RICHIE MEILE 139 83%
By Township By Precinct  
 
O Fallon 13
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 94 Ballots Cast (8% of 1,233 Voters)
ABDULAH ABRAHIM 19 20%
By Township By Precinct  
 
City Of O'Fallon
1 of 1 precincts reporting, 253 Ballots Cast (21% of 1,192 Voters)
YES 148 58%
NO 97 38%
By Township By Precinct  
 
Back to Top