County Seal
ST. CLAIR COUNTY, ILLINOIS

GENERAL PRIMARY (3/17/2020)


Official Results
County Signature
Thomas Holbrook, County Clerk

Races for St Clair 5

Show:            Back
Federal
For President Of The United States (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
DEVAL PATRICK 0 0%
BERNIE SANDERS 27 31%
JOSEPH R. BIDEN 55 64%
MICHAEL R. BLOOMBERG 2 2%
ELIZABETH WARREN 0 0%
PETE BUTTIGIEG 1 1%
TOM STEYER 0 0%
ANDREW YANG 0 0%
MICHAEL BENNET 0 0%
JOHN K. DELANEY 0 0%
TULSI GABBARD 1 1%
CORY BOOKER 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For President Of The United States (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
DONALD J. TRUMP 30 100%
ROQUE "ROCKY" De La FUENTE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
RICHARD J. DURBIN 70 81%
By Township By Precinct  
 
Federal
For United States Senator (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
MARK C. CURRAN JR. 7 23%
TOM TARTER 3 10%
CASEY CHLEBEK 0 0%
PEGGY HUBBARD 12 40%
ROBERT MARSHALL 7 23%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
JOEL D. FUNK 40 47%
RAYMOND C. LENZI 33 38%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Representative In Congress (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
MIKE BOST 29 97%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (DEM)
Vote For (5)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
ALLAN BLESSING
(YANG)
3 3%
LaTOYA GREENWOOD
(BIDEN)
50 58%
JAY HOFFMAN
(BIDEN)
51 59%
SHERRY TITE
(BIDEN)
48 56%
CHRIS BELT
(BIDEN)
47 55%
JOHN GULLEY
(BIDEN)
43 50%
GEORGIA L. de la GARZA
(SANDERS)
24 28%
LYNNE SCHWARTZHOFF
(SANDERS)
23 27%
KEN SHARKEY
(SANDERS)
15 17%
MATT WELSER
(SANDERS)
18 21%
NATHANIEL M. KEENER
(SANDERS)
18 21%
PHILLIP MATTHEWS
(WARREN)
1 1%
KERRY WARREN-COUCH
(WARREN)
3 3%
ANDREW LOPINOT
(WARREN)
2 2%
ELIZABETH HUNTER
(WARREN)
4 5%
CHRISTOPHER BAKER
(WARREN)
0 0%
LINDA YORK
(KLOBUCHAR)
5 6%
BARBARA BRUMFIELD
(KLOBUCHAR)
4 5%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
THOMAS McRAE
(TRUMP)
25 83%
GLORIA CAMPOS
(TRUMP)
21 70%
BARBARA VIVIANO
(TRUMP)
22 73%
By Township By Precinct  
 
12th Congressional
For Alternate Delegate To The National Nominating Convention (REP)
Vote For (3)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
MORRIS "LANE" HARVEY
(TRUMP)
22 73%
GEORGE OBERNAGEL
(TRUMP)
22 73%
JEFFREY DIEDERICH
(TRUMP)
24 80%
By Township By Precinct  
 
113th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 3 Ballots Cast (27% of 11 Voters)
JAY HOFFMAN 2 67%
By Township By Precinct  
 
113th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 0 Ballots Cast (0% of 11 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
114th Representative
For Representative In The General Assembly (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 83 Ballots Cast (15% of 553 Voters)
LaTOYA N. GREENWOOD 69 83%
By Township By Precinct  
 
114th Representative
For Representative In The General Assembly (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 553 Voters)
DAVE BARNES 29 97%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
MARK KERN 75 87%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Chairman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 5 Ballots Cast (1% of 564 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
JIM GOMRIC 74 86%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For State's Attorney (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
RON DUEBBERT 1 3%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
CALVIN DYE 70 81%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Coroner (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 5 Ballots Cast (1% of 564 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
KAHALAH CLAY 69 80%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For Circuit Clerk (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
JASON MADLOCK 28 93%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
PATTY SPRAGUE 70 81%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Auditor (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 5 Ballots Cast (1% of 564 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
MIKE COSTELLO 72 84%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Recorder (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
DOUG JAMESON 30 100%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
KINNIS WILLIAMS, SR. 69 80%
By Township By Precinct  
 
St. Clair County
For County Board Of Review (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
JIM WILSON 27 90%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
JUDY CATES 73 85%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Supreme Court (To fill the vacancy of the Hon. Lloyd A. Karmeier) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
DAVID K. OVERSTREET 12 40%
JOHN B. BARBERIS, JR. 17 57%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
SARAH SMITH 71 83%
By Township By Precinct  
 
5th Judicial District
For Judge Of The Appellate Court(To fill the vacancy of the Hon. Melissa Ann Chapman) (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 30 Ballots Cast (5% of 564 Voters)
MARK M. BOIE 9 30%
KATHERINE RUOCCO 21 70%
By Township By Precinct  
 
St Clair 5
For Precinct Committeeman (DEM)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 86 Ballots Cast (15% of 564 Voters)
JANA A. MOLL 70 81%
By Township By Precinct  
 
St Clair 5
For Precinct Committeeman (REP)
Vote For (1)
1 of 1 precincts reporting, 5 Ballots Cast (1% of 564 Voters)
NO CANDIDATE 0 0%
By Township By Precinct  
 
Back to Top