Races for St Clair 1

Consolidated Election (04/06/2021) Official Results

For Village President

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
MICHAEL W. LEOPOLD
94
87 %

For Village Clerk

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
TYLER M. THOMPSON
88
81 %

For Village Treasurer

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
JOHN M. WALTER
90
83 %

For Village Trustee

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
I
MATTHEW R. LANTER
63
58 %
I
RICHARD "ROCKY" MC DONALD
53
49 %
I
CARY LEWIS, V
44
40 %
I
JORDAN PETTIBONE
40
37 %

For Township Supervisor

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
SHELLY TRIBOUT-KORVES
77
71 %
G
DAVE BARNES
26
24 %

For Township Clerk

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
G
JANA MOLL
83
76 %

For Township Assessor

1 of 1 precincts reporting
3 Ballots Cast (0% of 989 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
NO CANDIDATE
0
0 %

For Township Highway Commissioner

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
I
BOB TRENTMAN
85
78 %
G
JIM HURSEY
17
15 %

For Township Trustee

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
I
ROBERT BUECHLER
61
56 %
I
MIKE GREENFIELD
60
55 %
G
JULIE ZIMMERMAN MILLER
40
37 %
G
DON WALLACE
31
28 %
G
MICHAEL J. ISENHART
25
23 %
G
JOHN VOSLER
23
21 %

For Members Of The Regional Board Of School Trustees

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
N
KEVIN L. ELBE
88
81 %
N
SHANNON RUSSELL (Write-in)
0
0 %

For Members of the Regional Board of School Trustees (To Serve an Unexpired 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for ONE)
Candidates
Votes
%
N
LISA M. ATKINS (Write-in)
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
82 Ballots Cast (12% of 669 Voters)
(Vote for not more than FOUR)
Candidates
Votes
%
N
PAMELA HASS
69
84 %
N
ROSETTA DAVIS (Write-in)
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve An Unexpired 2-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
2 Ballots Cast (0% of 320 Voters)
(Vote for not more than TWO)
Candidates
Votes
%
NO CANDIDATE
0
0 %

For Members Of The Board Of Education(To Serve A Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
26 Ballots Cast (8% of 320 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
MARA HAMILTON
9
34 %
N
KEITH M. JOHNSON
6
23 %
N
NETRA D. TAYLOR
5
19 %
N
BYRON GOODRICH
5
19 %
N
AARON M. SNIVELY
3
11 %

For Members of the Board of Education(To Serve a Full 4-Year Term)

1 of 1 precincts reporting
108 Ballots Cast (10% of 989 Voters)
(Vote for not more than THREE)
Candidates
Votes
%
N
MARVIN LAMPKIN
66
61 %
N
MARK SAUERWEIN
57
52 %
N
BEN WANLESS
44
40 %